Burun Estetiği

Burun estetiği (Rinoplasti), ülkemizde ve dünyada erkek-kadın ayırımı olmadan en sık yapılan ve tartışmasız en popüler olan estetik operasyonlar arasında yer alır. Burnun yüzümüzün tam ortasında bulunması, yüz bölgesinin estetiğini ve güzelliğini bakımından büyük önem taşır. Bununla beraber nefes alma, koku alma ve alınan havanın nemlendirilmesini sağlaması gibi fonksiyonlarının bulunduğu da unutulmamalıdır.

Günümüzde Burun Estetiği operasyonları, her ne kadar başarı ile yapılsalar da, neticenin sübjektif olması bu ameliyatları diğerlerinden farklı kılar. Bu yüzden burun estetiği ameliyatları standart bir teknikle değil, kişiye özel bir tasarım ile planlanarak yapılmalıdır.

Burun Estetiği Ameliyatı Sebepleri

Burun ameliyatlarını genel olarak iki sebeple yapılabilir;

Birincisi tamamen estetik kaygılardan dolayıdır. Hekimle çok açık bir şekilde konuşmalı ve ne istediğinize iyi karar vermelisiniz. İkincisi ise doğuştan anomaliler, nefes alma problemleri veya darbe ve kazalar sonucu ortaya çıkan hasarların düzeltilmesi içindir.

Toplumların ve ırkların karakteristik yüz yapılarına göre, ayrı ayrı güzellik standartları vardır. Ancak, bugünkü toplumda en kabul edilen ve beğenilen açı, dudak ve burun arasında doksan ila doksan-beş derece olan açıdır. Aslında kusursuz burun diye bir şey yoktur, burnun yüze yakışması vardır.