Revizyon burun estetiği operasyonları, kişi daha önce başarısız veya istediği sonuca ulaşamadığı bir burun estetiği ameliyatı geçirdiyse ve tekrar ameliyat olması gerekiyorsa yapılması gereken ameliyattır. İlk ameliyatlara kıyasla daha fazla bilgi ve deneyim gerektirmekte olup doktor seçiminiz çok daha önemli olduğu operasyonlardır.

Burun Estetiği Ameliyatlarının Riskleri Nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi burun estetiği ameliyatlarının da kendine özgü bir takım riskleri vardır. Bu riskler ameliyatınızı yapan doktorun tecrübesiyle ve deneyimiyle doğru orantılı olarak azalmaktadır. Ama dünyada hiçbir doktor yoktur ki ameliyattaki başarı oranı %100 olsun, komplikasyonu hiç olmasın. Yani kısacası kime ameliyat olursanız olun, olacağınız ameliyatın başarısız olma riski az da olsa vardır ve yeniden ameliyat olma ihtimaliniz söz konusudur. Bundan dolayı hasta ameliyat öncesinde doktoruyla bütün bu riskleri konuşmalı kafasında soru işareti kalmamalıdır.

Revizyon Burun Ameliyatında Neler Yapılır?

Revizyon burun estetiği ameliyatında yapılacak işlemler burun sırtında kalmış küçük bir kemerin törpülenmesi gibi kısa süreli düzeltici bir işlem olabileceği gibi, kaburgadan veya kulaktan kıkırdak alınmasını içeren rekonstrüksiyon yani yeniden onarım gerektiren veya burun mukoza perforasyonu adı verilen delik deformitesinin bulunduğu uzun ve zor girişimler de olabilir. Daha önceki ameliyatınızda burun derisinde çok ciddi bir defekt söz konusu değilse her burun düzeltilebilir diyebiliriz.

Bazen ameliyat sonrasında burun sırtındaki kıkırdak dokuda erimelere bağlı küçük defektler çeşitli dolgular kullanılarak düzeltilebilmektedir. Bu tarz ufak sorunlar için yeniden ameliyat olmaya gerek yoktur. Bazen de doktorun ne kadar başarılı bir ameliyat yaparsa yapsın özellikle kalın derili hastalarda burun ucunda bi miktar ödem ve şişlik kalabilmektedir. Bu gibi durumlarda bir ya da iki seans kortizonlu ufak iğnelerle şişliğin giderilmesi mümkündür.

En çok karşılaştığımız revizyon nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Burun sırtındaki kemerin tam olarak alınamaması
  • Nefes alma konforunun bozulması, derin ve güçlü nefes aldığında burun ucunun kapanması
  • Burun ucundaki düşüklüğün düzeltilememesi ya da ameliyat sonrası burun ucunda düşüklük olması
  • Burun ucunun şiş kalması ( poly-beak deformitesi )
  • Burun sırtının çok oyulması sonucunda çok kavisli bir burun olması
  • Burun ucunun çok daraltılmasına bağlı burun ucunda mandalla sıkılmış görünümü olması (pinching deformitesi)
  • Burun ucunun çok kaldırılmasına bağlı burun deliklerinin karşıdan bakıldığı zaman görülmesi (domuz burnu)
  • Burnun yeterince küçültülememesi
  • Kişinin yüzüyle, istekleriyle, cinsiyetiyle uyumlu burun yapılmaması

Revizyon ameliyatı için ilk ameliyattan sonra en az 9 ay hatta mümkünse 1 yıl beklemek acele etmemek gereklidir.

Revizyon Burun Estetiği Ameliyatları, normal burun estetiği ameliyatlarına göre daha fazla tecrübe ve deneyim gerektiren ameliyatlardır.

Revizyon ameliyatlarının zor olmasının nedeni, doğal anatomik yapının bozulmuş olması ve bir önceki ameliyatta burundan bir miktar kıkırdak ve kemik çıkarıldığı için ameliyat sırasında burnun yapılandırılmasında kullanmamız gereken kıkırdak dokunun azalmasından kaynaklanmaktadır. Bazen içeride burun rekonstrüksiyonunu sağlayacak yeteri kadar kıkırdak yoksa kulaktan ve ya kaburgadan kıkırdak doku almak gerekmektedir.

Burun estetiği ameliyatı sonrası başarısız bir ameliyat geçirdiyseniz sonuçtan memnun değilseniz öncelikle paniğe kapılmamalı ameliyatı yapan doktorunuzla görüşmeli ve doktorunuzun size önerdiği çözüm yollarını dinlemelisiniz. Eğer doktorunuz sorunun farkında ve doktorunuza güveniyorsanız, doktorunuzun önerilerini dinlemeniz en iyi yol olacaktır.

Eğer doktorunuz ile yaptığınız görüşmeden tatmin olmadıysanız ve cevapsız kalan sorularınız varsa, başka bir doktor araştırmanız gerekmektedir. Revizyon burun estetiğinde, ameliyat olacağınız doktorun bu konuda deneyimli ve tecrubeli olması gerekmektedir. Bundan dolayı çok iyi araştırıp kendinize güvenebileceğiniz bir doktor bulmanız çok önemlidir.